Górskie klimaty, czyli koleją po trasie Żywiec – Sucha Beskidzka – Chabówka

Ta trasa kolejowa to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli nieco bardziej górzystego krajobrazu. 

Kiedy znudzi nam się wędrowanie po Beskidzie Śląskim podziwianie tamtejszych krajobrazów warto skierować swoje kroki w kierunku Żywca. Tam może zacząć się nasza następna podróż – tym razem kolejowa w stronę kolejnego górskiego doświadczenia. Tym razem warto wybrać pociąg do Suchej Beskidzkiej. 

Dojedziemy tam pociągami:
POLREGIO: w tym wypadku podróż zajmie nam około 1,5 godziny i zapłacimy za nią 4,70 zł 
TLK: w tym wypadku w najszybszym wariancie dojedziemy do Suchej Beskidzkiej w ciągu 1 godziny i 19 minut. Bilet na tej trasie będzie kosztował nas 13 zł.

Kiedy dotrzemy na miejsce otwierają się przed nami kolejne górskie możliwości. To właśnie stąd bierze swój początek pierwszy polski szlak wyznaczony w Beskidach Zachodnich. Wiedzie on z Suchej Beskidzkiej przez Magurkę do Zawoi. Stąd możemy dojść także do szlaków w Beskidzie Małym, Makowskim i Żywieckim.  Zawędrujemy nimi do Zawoi (szlakiem czarnym i czerwonym), Kocierza (szlakiem zielonym) i Makowa Podhalańskiego (szlakiem niebieskim). Dla tych, którzy lubią urozmaicone aktywności jest do wyboru aż 6 tras rowerowych. 

Wiktor Baron/ CC BY-SA 3.0

Po Suchej Beskidzkiej i tamtejszym wędrowaniu można udać się do Chabówki, by tam z kolei liznąć trochę historii kolejnictwa. W tamtejszym Skansenie Taboru Kolejowego czekają na nas między innymi dawne parowozy i wycofane z ruchu lokomotywy elektryczne i spalinowe. Wśród eksponatów znajdziemy między innymi najstarszy zachowany w Polsce parowóz TKb-1479 z 1878 roku. Z kolei dzięki wystawie stałej odwiedzający będą mieć możliwość zgłębienia historii lokalnego ruchu szynowego. 

(GRAD)/ CC BY-SA 3.0

W okresie od 28 kwietnia do 31 października 2018 roku skansen można zwiedzać codziennie:

  • w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
  • w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 18:00

Bilet normalny kosztuje 8 złotych, za bilet ulgowy zapłacimy 4 złote. Istnieje także opcja wynajęcia przewodnika w cenie 40 złotych.

Zygmunt Put / CC BY-SA 4.0


Dla tych, którzy retro pociągi chcą poznać bliżej istnieje opcja przejażdżki zabytkowym składem. Przejazdy są możliwe między innymi na trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej – najwyżej położonej stacji kolejowej w Polsce. Są one dostępne we wszystkie weekendy wakacyjne z wyjątkiem tego obejmującego 18 i 19 sierpnia. Po przyjeździe na miejscu pasażerowie mogą dodatkowo wjechać koleją linową na Śnieżnicę, z której roztacza się przepiękna beskidzka panorama. 
Za przejazd na trasie Chabówka – Kasina Wielka zapłscimy 30 zł w jedną stronę. Dzieci do lat 4 jadą z darmo.